leenapiispaksi.jpg

Kuvaaja Heli Manninen

Leena Marketta Huovinen
os. Hiltunen

Syntynyt Savonlinnassa 19.8.1963

Naimisissa; puoliso OTM, FM Timo Huovinen, journalististen standardien ja etiikan päällikkö, YLE  

Viisi lasta, yksi lapsenlapsi

Asuu Helsingissä, kesäpaikka Inkoossa


Koulutus

2014-2016                            
Johtamisen erikoisammattitutkinto JET

2015                                     
Työyhteisösovittelijakoulutus, Helsingin yliopisto

2012-2014                            
Kirkon konsulttivalmennus, Kirkon koulutuskeskus (35 op)

2011                                    
Pastoraalitutkinto, Helsingin hiippakunta

2010-2011                            
Työalajohtamisen koulutus Kirjo II (20op), Kirkon koulutuskeskus

2006-2008                            
Voimavarakeskeinen työnohjaajakoulutus (80op), Helsingin yliopisto, Koulutus- ja kehittämiskeskus Palmenia

1998                                      
Retriitinohjaaja, Kristillinen opintokeskus

1992                                      
Teologian maisteri, Helsingin yliopisto

1983                                      
Ylioppilas, Kuopion klassillinen lukio


Keskeinen työkokemus

1.3.2010-                              
Johtava oppilaitospappi, Helsingin seurakuntayhtymä

1.6.2003-                              
Kisapappi, Kirkkohallitus

1.9.1998-                              
Oppilaitospappi, Helsingin seurakuntayhtymä                   

1.8.1997-30.8.1998              
Vs. hiippakunnallinen opintosihteeri, Helsingin hiippakunnan tuomiokapituli ja Kirkkopalvelut                

15.4.1995-31.7.1997            
Erityisnuorisotyön KAMU-projektin projektivastaava ja vs. yleissihteeri, HNMKY

1.3.1993- 1.4.1995              
Tutorsihteeri, Lahden tutkimus- ja koulutuskeskus, Helsingin yliopisto

15.1.1985-31.3.1990            
Vahtimestari, Helsingin Tuomiokirkko


Luottamustoimet


2016-2020                          
Helsingin hiippakunnan hiippakuntavaltuusto

2015-2018                          
Kirkon vieraskielisentyön kehittämistyöryhmän jäsen (pj. piispa Tapio Luoma)

2016-                                
Ekumeeninen Yhteys-liike, johtokunnan jäsen

2010-                                
KLUNK, asiantuntijajäsen

2010-2016                          
Veikkauksen eettinen neuvosto

2008-                                 
Suomen Ekumeeninen Neuvosto, ev.lut.kirkon edustaja

2007-2010                         
Tuomas-yhteisö, hallituksen jäsen

2004-2006                        
AKI, hallituksen varaedustaja

2002-2006                        
Munkkivuoren seurakuntaneuvosto

2000-2005                        
Pappisliiton valtuuston jäsen 

1999-2010                         
Kirkon Ulkomaanapu,  hallituksen jäsen

1999-2002                         
CRUXin toimituskunnan jäsen

1998-2001                        
Pappisliiton valtuuston varajäsen

                

Huomionosoitukset

2015                                    
Rovasti

2015                                    
Vuoden Taustavoima, Suomen Urheilugaala

2013                                    
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan ansiomerkki leveässä sinisessä nauhassa, HYY

2007                                    
Vuoden pappi, Pappisliitto


Kansainvälisyyskokemus

2014-2018                          
Kisapapin työ: yhteensä 29 arvokisat eri puolella maailmaa (8 olympialaiset, 21 pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisat, yleisurheilun MM- ja EM-kisat sekä taitoluistelun ja freestylen MM-kisat) 

1998-2018                          
Euroopan yliopistopappien konferenssi, CEUC vuosittain eri puolella Eurooppaa (Italia, Englanti, Tanska, Ruotsi, Norja, Hollanti, Unkari, Saksa) 

2014                                    
IWG The 6th Conference on Women and Sport -konferenssi ja presidentti Tarja Halosen johtaman Honorary Committeen jäsen, Helsinki, Suomi

2000, 2008, 2016              
Global Conference of University and Collage Chaplains, Campus Ministers and Religious Professionals (Kanada, Suomi ja Australia)
Global 2008 -konferenssin hostess Tampere, Suomi

1996                                    
Euroopan NMKY-liiton nuorten syrjäytymisen ongelmiin perehtynyt seminaari Toulouse, Ranska

1989                                    
Tarkkailijana KMNn ekumeenisessa konsultaatiossa Hyderabatissa, Intiassa

1980-1984                          
Ohjaajana Euroopan NMKYn leireillä Saksassa ja Sveitsissä

1981-1982                          
AFSn vaihto-oppilaana Etelä-Afrikassa

 

Muut

2016-2018                           
Arvojen Akatemia XVIII